2020 Fall Time Trial Results

Time Trial #1

2k & 5k Road
Invista Centre
August 30, 2020

Name Result Distance
Athena Andrecyk 7:07 2 km
Will Pidduck (pace) 16:57 5 km
Kevin Beatty 16:58 5 km
Angus Skinner 17:23 5 km
Jordan Huddleston 17:34 5 km
Miles Brackenbury (pace) 17:46 5 km
Steve Weiler 17:47 5 km
Grayson Ebrahim 17:50 5 km
Owen Danby 17:52 5 km
Steve Blostein 18:11 5 km
Reese McShane 19:28 5 km
Nicole Krysa 19:29 5 km
Emily Cowie 19:29 5 km
Reda Hussain 20:26 5 km
Teegan Whitney 20:41 5 km
Claire Brackenbury 21:44 5 km
Jill Dalton 22:05 5 km
Claire Hamilton 22:05 5 km
Jordyn Merriam 25:11 5 km


Time Trial #2

2k, 4k, 6k XC
Fort Henry Hill
September 27, 2020

Name Result Distance
Athena Andrecyk 7:33 2 km
Angus Skinner 13:46 4 km
Jordan Huddleston 14:07 4 km
Grayson Ebrahim 14:10 4 km
Kevin Beatty 14:20 4 km
Owen Danby 14:32 4 km
Bryan Collins (pace) 15:18 4 km
Alex Campbell 15:19 4 km
Jericho Mordasiewicz 15:29 4 km
Reese McShane 15:33 4 km
Teegan Whitney 16:18 4 km
Claire Brackenbury 17:08 4 km
Claire Hamilton 18:58 4 km
Paul Riek 20:56 6 km
Noah Booth (pace) 20:56 6 km
Seamus Keiley 24:51 6 km
Emily Cowie 25:27 6 km
Kira Allen 27:55 6 km


Time Trial #3

2k, 3.5k, 5k, 8k, 10k Road
Invista Centre
October 18, 2020

Name Result Distance
Athena Andrecyk
7:19 2 km
Sarah Gambarotta 7:41 2 km
Ana Payne 7:41 2 km
Chelsea Ellacott 8:32 2 km
Hannah Medd 9:09 2 km
Farah Zaza 9:39 2 km
Emily Dewal 10:39 2 km
Sophie Saunders Lambert 15:35 3.5 km
Max Benda 16:55 5 km
Angus Skinner
17:04 5 km
Caden Turcotte 17:10 5 km
Owen Danby
17:20 5 km
Tav Stringel 17:21 5 km
Jordan Huddleston 17:24 5 km
Zach Comber 17:42 5 km
Bryan Collins
17:57 5 km
Jacob McClean 18:13 5 km
Corey Turnbull 18:21 5 km
Parker Levac 18:39 5 km
Seamus Keiley 18:54 5 km
Reese McShane 18:59 5 km
Teegan Whitney 20:07 5 km
Alex Campbell (pace)
20:09 5 km
Claire Brackenbury 20:51 5 km
Chris Abraham 21:26 5 km
Jillian Dalton 21:29 5 km
Callie Turcotte 22:17 5 km
Claire Hamilton 22:44 5 km
Tim Gillespie 28:53 8 km
Paul Riek 35:36 10 km
Miles Anderson 37:14 10 km
Emily Cowie 42:23 10 km

 

XC Ekiden

10k (4 x 2.5k relay)
Fort Henry
November 1, 2020

Place Team Time Lap Data 1st leg 2.5k 2nd leg (2.5k) 5k 3rd leg (2.5k) 7.5k 4th leg (2.5k) 10k
1
Jordan Huddleston, Zach Comber, Sarah Gambarotta
38:08
Runner Huddleston Comber Gambarotta Huddleston
Split 8:54 9:12 10:59 8:54
Total Time 8:54 18:15 29:14 38:08
2
Angus Skinner, Nate Ireland, Chelsea Ellacott
39:56
Runner Skinner Ireland Ellacott Skinner
Split 8:37 10:24 11:55 9:00
Total Time 8:37 19:01 30:56 39:56
3
Claire Brackenbury, Paul Riek, Noah Booth, Farah Zaza
40:12
Runner Brackenbury N. Booth/Riek Zaza N. Booth/Riek
Split 10:01 8:32/8:42 13:13 8:26/8:40
Total Time 10:01 18:33 31:46 40:12
4
Reese McShane, Kira Allen, Ana Payne, Bryan Collins
40:59
Runner McShane Allen Payne Collins
Split 10:02 10:50 11:08 8:59
Total Time 10:02 20:52 32:00 40:59
5
Alex Campbell, Claire Hamilton, Grayson Ebrahim
41:19
Runner Campbell Hamilton Campbell Ebrahim
Split 9:48 11:33 9:52 10:06
Total Time 9:48 21:21 31:13 41:19
6
Teegan Whitney, Jill Dalton, Lilah Booth, Seamus Keiley
42:57
Runner Whitney Dalton L. Booth Keiley
Split 10:14 10:53 11:06 10:44
Total Time 10:14 21:07 32:13 42:57

 

Time Trial #4

2k, 4k, 6k, 8k XC
Fort Henry, Kingston ON
November 8, 2020

Name Result Distance
Sarah Gambarotta 7:51 2 km
Chelsea Ellacott 8:32 2 km
Payton Pitts 8:36 2 km
Hannah Medd 9:21 2 km
Farah Zaza 9:31 2 km
Jordan Huddleston 13:21 4 km
Noah Booth (pace) 13:27 4 km
Caden Turcotte 13:35 4 km
Tav Stringel 13:37 4 km
Grayson Ebrahim 13:54 4 km
Owen Danby 13:54 4 km
Jacob McLean 14:18 4 km
Parker Levac 14:51 4 km
Alex Campbell (pace) 15:04 4 km
Seamus Keiley 15:36 4 km
Reese McShane (pace) 15:36 4 km
Teegan Whitney 15:55 4 km
Nate Ireland 16:10 4 km
Claire Hamilton 17:50 4 km
Sophie Saunders Lambert 18:47 4 km
Nicole Ryan 19:15 4 km
Bailey Fuchs 19:53 4 km
Angus Skinner 20:25 6 km
Max Benda 20:46 6 km
Zach Comber 21:50 6 km
Cory Turnbull 22:35 6 km
Claire Brackenbury 25:44 6 km
Kira Allen 25:51 6 km
Callie Turcotte 26:52 6 km
Paul Riek 28:58 8 km
Tim Gillespie 29:31 8 km
Bryan Collins 29:47 8 km

 

The Endurance Cup (Time Trial #5)

2k & 5k Road
Invista Centre
November 15, 2020

Name Result Distance
Athena Andrecyk 7:29 2 km
Sarah Gambarotta 7:38 2 km
Lilah Booth 7:56 2 km
Chelsea Ellacott 8:12 2 km
Payton Pitts 8:13 2 km
Hannah Medd 8:48 2 km
Farah Zaza 9:06 2 km
Max Benda 16:45 5 km
Will Pidduck (pace) 16:45 5 km
Angus Skinner 16:47 5 km
Jacob McLean 16:59 5 km
Jordan Huddleston 17:00 5 km
Paul Riek 17:01 5 km
Kevin Beatty 17:07 5 km
Owen Danby 17:12 5 km
Miles Brackenbury (pace) 17:12 5 km
Bryan Collins 17:18 5 km
Miles Anderson 17:27 5 km
Caden Turcotte 17:30 5 km
Tim Gillespie 17:32 5 km
Zach Comber 17:32 5 km
Parker Levac 18:02 5 km
Grayson Ebrahim 18:19 5 km
Corey Turnbull 18:37 5 km
Reese McShane 18:40 5 km
Clay Patterson (pace) 18:40 5 km
Nicole Krysa 19:00 5 km
Claire Brackenbury 20:04 5 km
Noah Booth (pace) 20:04 5 km
Ana Payne 20:59 5 km
Kira Allen 21:08 5 km
Callie Turcotte 21:17 5 km
Sophie Saunders Lambert 22:08 5 km
Nicole Ryan 22:15 5 km
Claire Hamilton 22:29 5 km
Alex Campbell (pace) 22:33 5 km


Team Scores

Each team scores top finisher in the 2k and top 4 finishers in the 5k. Lowest score wins, ties are broken by 5th 5k scorer.

1. Lilah Booth (3), Max Benda (1), Jacob McLean (4), Zach Comber (14), Parker Levac (15), Kira Allen (24), Sophie Saunders Lambert (26) - 37 points
2. Athena Andrecyk (1), Kevin Beatty (7), Jordan Huddleston (5), Bryan Collins (10), Corey Turnbull (17) - 40 points
3. Hannah Medd (6), Paul Riek (6), Miles Brackenbury (9), Miles Anderson (11), Clay Patterson (19), Ana Payne (23) - 51 points
4. Sarah Gambarotta (2), Farah Zaza (7), Will Pidduck (2), Caden Turcotte (12), Nicole Krysa (20), Noah Booth (22), Callie Turcotte (25) - 58 points
5. Chelsea Ellacott (4), Owen Danby (8), Tim Gillespie (13), Reese McShane (18), Claire Hamilton (29), Alex Campbell (30) - 72 points, tie broken by displacer
6. Payton Pitts (5), Angus Skinner (3), Grayson Ebrahim (16), Claire Brackenbury (21), Nicole Ryan (27) - 72 points (no displacer)


Time Trial #6

5k & 10k Road
Reddendale
November 21, 2020

Name Result Distance
Nick Grubic 16:26 5 km
Kevin Beatty 16:26 5 km
Paul Riek 16:31 5 km
Angus Skinner 16:32 5 km
Bryan Collins 16:32 5 km
Will Pidduck (pace) 16:35 5 km
Owen Danby 16:46 5 km
Steve Weiler 16:50 5 km
Alex Campbell 17:55 5 km
Clay Patterson (pace) 17:55 5 km
Leslie Sexton 33:05 10 km
Branna MacDougall (pace) 33:05 10 km